Aktualności

"Matki Niepokornych" w Godzieszach Wielkich

W dniu  6 czerwca br. w  Zespole  Szkół  nr 1  w Godzieszach Wielkich miało miejsce  piękne wydarzenie: otwarcie wystawy Matki Niepokornych.
Wyjątkową oprawę dla tej uroczystości stworzył, przygotowany przez uczniów, program artystyczny przybliżający  najlepsze wzory polskiego patriotyzmu, a atmosfera spotkania - pełna radości i autentycznego  zaangażowania wszystkich uczestników  w budowę swojej  małej Ojczyzny” -   pokazała środowisko  mogące być wzorem dla każdej szkoły i gminy w naszym kraju.
Jestem przekonany,  że wystawa „Matki Niepokornych” to pomnik trwalszy od spiżu - postawiony  tysiącom, często bezimiennych,  matek i  przypominający jak wielką rolę w odzyskaniu niepodległości odegrały polskie kobiety i jak wiele zawdzięczamy matkom, które - dzieci swoje oddały w służbę dobru- okazując, w chwilach trudnych,  serca pełne siły, miłości i wiary.

Wojciech Starzyński
Prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole”Święto Polskich Matek w Chodzieży

25 maja br. nasza wystawa „Matki Niepokornych” zawitała do Chodzieży w woj. wielkopolskim.

W jej otwarciu wzięła udział jedna z bohaterek wydarzeń lat 80-tych ub. wieku p. Teresa Majchrzak , która podzieliła się swoimi wspomnieniami z uczniami SP nr 1 oraz uczestnikami wernisażu.

Nie mogąc osobiście uczestniczyć w tak pięknym i ważnym dla lokalnego środowiska wydarzeniu, Wojciech Starzyński, Prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole” w liście skierowanym do mieszkańców Chodzieży napisał:

Projekt „Matki Niepokornych” zrodził się z potrzeby serca, z potrzeby przypomnienia czasów, w których o wartości człowieka decydowały jego czyny. Chcieliśmy jednocześnie uzmysłowić młodemu pokoleniu jak wiele zawdzięcza swoim przodkom i jak znaczącą rolę, w kształtowaniu w polskich rodzinach postaw patriotycznych, odgrywały matki.

[…] Życzę wszystkim, którzy wystawę obejrzą, głębokich wzruszeń i cieszę się, że pamiętacie o Matkach, które swoje dzieci wychowały na prawych Polaków, nie szczędzących sił w walce o wolną demokratyczną Ojczyznę.

Krzysztof Zuba

Rzecznik Prasowy Fundacji „Rodzice Szkole”

Więcej informacji o powyższym wydarzeniu znajduje się pod adresem:

https://web.facebook.com/events/139653110116758/permalink/140785580003511/

 

"Matki Niepokornych" we Wrocławiu

Z radością informujemy, ze kolejnym miastem, w którym od 21 maja do 18 czerwca br. można obejrzeć wystawę „Matki Niepokornych” jest Wrocław. Termin ekspozycji, prezentowanej na placu przed Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, wyraźnie nawiązuje do obchodzonego 26 maja Dnia Matki, co dodatkowo sytuuje nasz projekt w polskiej tradycji patriotycznej

Krzysztof Zuba
Rzecznik Prasowy Fundacji „Rodzice Szkole”

Matki Niepokornych w warszawskiej Szkole Podstawowej nr 204 im. 19 Pułku Ułanów Wołyńskich

W dniu 19. maja br. warszawska Szkoła Podstawowa nr 204 im 19 Pułku Ułanów Wołyńskich obchodziła 60-lecie swojego istnienia Z tej okazji odbył się wielki Piknik Szkolny, w trakcie którego - na wniosek i z inicjatywy skarbnika rady rodziców p. Karoliny Wielgołaskiej - została zaprezentowana wystawa „Matki Niepokornych”. Wśród zaproszonych gości był Wojciech Starzyński, Prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole”, który przedstawił ideę projektu „Matki Niepokornych” i nawiązując do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pogratulował całej społeczności szkolnej tak pięknej, świetnie zorganizowanej uroczystości.

  Krzysztof Zuba
Rzecznik Prasowy Fundacji „Rodzice Szkole”

„Matki Niepokornych” w Katowicach

Po Warszawie Olsztynie i Stalowej Woli nasza wystawa Matki Niepokornych trafiła do Katowic. Osoby zainteresowane zapraszamy do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, gdzie można będzie ją oglądać do 16 lutego 2018 r. Do odwiedzenia wystawy szczególnie zachęcamy młodzież, rodziców i nauczycieli ze śląskich szkół, uważając, ze jej główne przesłanie stanowi świetną lekcję patriotyzmu.

Krzysztof Zuba
Rzecznik Prasowy Fundacji „Rodzice Szkole”

Więcej:

https://katowice.tvp.pl/35704907/wystawa-matki-niepokornych

https://www.facebook.com/SCWiS/photos/pcb.1533792333406079/1533788876739758/?type=3
https://www.facebook.com/events/187201925358291/

„Matki Niepokornych” w Stalowej Woli

Stalowa Wola jest kolejnym, po Olsztynie, miastem, którego mieszkańcy mogą obejrzeć wystawę „Matki Niepokornych”. Jej otwarcia dokonał 3 listopada br. Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, podkreślając, że nie należy zapominać kto „niepokornych” przygotował do bycia patriotą i nazywając kobiety „cichymi bohaterkami”, wspierającymi swoje dzieci w trudnych czasach prześladowań i internowań.

W otwarciu uczestniczyli dziennikarze Wojciech Mucha, Jacek Liziniewicz i Konrad Falęcki - współautorzy wystawy i albumu „Matki Niepokornych” oraz Panie: Antonina Świercz i Regina Stój- „Matki Niepokornych” z terenu stalowowolskiego.

Konrad Falęcki-autor portretów bohaterek wystawy i jeden z „Niepokornych” zabierając głos powiedział: „Kobiety zdecydowanie zasługują na docenienie, szczególnie że ostatnie 200 lat polskiej historii obfituje w głównej mierze w bohaterów męskich. Kobiety, które wychowywały kolejne pokolenia patriotów, dotychczas stały w cieniu – my chcemy je godnie uhonorować, pokazać, że to One zarażały swoje dzieci polskością i patriotyzmem, że to One, w chwilach najważniejszej próby wspierały je uważając, że ze złem należy walczyć nawet z poświęceniem życia.

Krzysztof Zuba
Rzecznik Prasowy Fundacji "Rodzice Szkole"

Wernisaż wystawy w Olsztynie

12 września 2017 r. o godzinie 10.00 w gmachu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbędzie się wernisaż wystawy "Matki Niepokornych". Oficjalnego otwarcia dokona wicewojewoda Stanisław Sadowski, następnie prelekcję na temat opozycji antykomunistycznej na terenie Warmii i Mazur wygłosi pracownik Delegatury IPN w Olsztynie. Wystawa „Matki Niepokornych” przedstawia dwadzieścia sylwetek matek młodych działaczy podziemnych organizacji antykomunistycznych z lat osiemdziesiątych XX wieku (1981–1989). Stanowi ona pokłosie przedsięwzięcia, w ramach którego przeprowadzono wywiady, utrwalone na nagraniach audio (cyfrowych) oraz wykonano dokumentację wizualną (fotografie). Wywiady przeprowadzili dziennikarze Jacek Liziniewicz i Wojciech Mucha oraz archiwista Anna Wasilewska, zdjęcia wykonał profesjonalny fotograf Konrad Falęcki. Pomysłodawcami i autorami wystawy są Fundacja Rodzice Szkole oraz Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Ekspozycja została objęta honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Będzie ją można zwiedzać w Olsztynie do końca września.

O projekcie

Projekt Matki Niepokornych, którego realizatorami są Fundacja „Rodzice Szkole” oraz Archiwum Akt Nowych, przybliża wydarzenia lat 80-tych XX wieku, kiedy setki młodych  ludzi aktywnie zaangażowało się w walkę z totalitarnym systemem komunistycznym.
Celem projektu jest pokazanie roli matek w kształtowaniu postaw patriotycznych swoich dzieci oraz podziękowanie im - cichym bohaterkom walki prowadzącej do Niepodległej Polski.

W ramach  projektu przygotowano:
- album Matki Niepokornych, zawierający wywiady z 20 matkami, których dzieci w latach 80-tych XX wieku aktywnie angażowały się w walkę z totalitarnym systemem komunistycznym;
- wystawę plenerową poświęconą Matkom Niepokornych i Ich dzieciom prezentowaną na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i w kilkunastu miastach Polski;
- koncert patriotyczny Matki Niepokornych, dedykowany wszystkim polskim matkom, odbywający się 25 maja 2017 r. (w przeddzień Dnia Matki) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wszystkie bohaterki projektu oraz ich dzieci zostały zaproszone przez Pana Prezydenta  na uroczystość wręczenia dyplomu „Matka Niepokornych” oraz uhonorowania odznaczeniami państwowymi.